$830.00
Compact All-Refrigerator - FF28LWHGP
$830.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Fully finished cabinet
Internal fan
Automatic defrost
Healthcare refrigerator
Flat door liner
Compact dimensions
Factory installed lock
Reversible door
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Fully finished cabinet
Allows the refrigerator to be used as a freestanding model
Internal fan
Fan-forced cooling helps to keep the temperature more stabilized throughout the interior
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Healthcare refrigerator
Designed for general purpose storage in institutional facilities
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for interior contents
Compact dimensions
Ideal size for countertop use
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior
Reversible door
User reversible door swing
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Digital thermostat
Digital thermostat for easy monitoring of interior temperature
One piece interior liner
Easy clean-up with a one piece liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable shelving
Includes one full-width adjustable wire shelf and one removable half shelf that can be positioned above the compressor step
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 24.5 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
| Total of Cubes | 4.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 24.88" (63 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.75" (45 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.5" (88 cm) |
| Capacity | 2.4 cu.ft. (68 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 36.0 lbs. (16 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068039 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.7oz. |
| High Side PSI | 120.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Temperature Range | 1 to 10°C |
| Interior Height | 21.5" (55 cm) |
| Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Interior Depth | 13.5" (34 cm) |
| Compressor Step Height | 7.75" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















