$239.99
Was$269.99Save $30.00 (11%)
2.6 cu. ft. Compact Fridge - DAR026A2BSLDB
$239.99
Was$269.99Save $30.00 (11%)
Key Features
2.6 cu. ft. (73 L) Capacity Compact Refrigerator
Integrated door shelving with tall bottle storage
Glass shelves
Interior white LED light
Scratch resistant worktop
Reversible door hinge
Automatic defrost
Rubber-grip ergonomic door handle
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2.6 cu. ft. (73 L) Capacity Compact Refrigerator
Integrated door shelving with tall bottle storage
Glass shelves
Interior white LED light
Scratch resistant worktop
Reversible door hinge
Automatic defrost
Rubber-grip ergonomic door handle
Smooth back design
White interior
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Featuring Danby’s patented design
CanStor® beverage dispensing system
R600a refrigerant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.68 in. |
| Height | 26.97 in. |
| Length | 19.76 in. |
| Weight | 45.2 lbs. |
| Package Weight | 49.6 lbs - 22.50 kg |
| Package Depth | 21.65" - 54.99 cm |
| Package Height | 28.43" - 72.21 cm |
| Package Width | 18.11" - 46.00 cm |
| Interior Width | 15.16" - 38.51 cm |
| Interior Height | 23.23" - 59.00 cm |
| Interior Depth | 23.23" - 59.00 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.11 in. |
| Shipping Height | 28.43 in. |
| Shipping Length | 21.65 in. |
| Shipping Weight | 49.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 49.6 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 67.79 lbs. |
| Total of Cubes | 5.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 67.79 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online






















