$359.99
2.6 cu. ft. Compact Glass Door Fridge in Platinum - DAG026A1BDB
$359.99
Key Features
Defrost drain
Crystal clear glass front featuring a Stainless Steel look trim
Mechanical thermostat
Sleek black cabinet design
LED light with ON/OFF switch on back
3 full width wire shelves
Designed for commercial use
Reversible door hinge
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Defrost drain
Crystal clear glass front featuring a Stainless Steel look trim
Mechanical thermostat
Sleek black cabinet design
LED light with ON/OFF switch on back
3 full width wire shelves
Designed for commercial use
Reversible door hinge
rue refrigerator temperatures (32°F -50°F)
5 ¼ ft. cord length
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.5 in. |
| Height | 27.13 in. |
| Length | 19.69 in. |
| Weight | 52.03 lbs. |
| Package Weight | 56.88 lbs - 25.80 kg |
| Package Width | 18.13" - 46.05 cm |
| Package Depth | 21.25" - 53.98 cm |
| Package Height | 28.06" - 71.27 cm |
| Interior Width | 15.38" - 39.07 cm |
| Interior Depth | 14.88" - 37.80 cm |
| Interior Height | 23.25" - 59.06 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.13 in. |
| Shipping Height | 28.06 in. |
| Shipping Length | 21.25 in. |
| Shipping Weight | 56.88 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 56.88 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 67.25 lbs. |
| Total of Cubes | 5.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 67.25 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



















