$1,835.00
24" Wide Refrigerator-Freezer, ADA Compliant - CT663BKSSHHADA
$1,835.00
Key Features
ADA compliant
Stainless steel wrapped door
Slim counter height dimensions
Professional horizontal handle
Cycle defrost
Dual evaporator
Adjustable glass shelves
Door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Professional horizontal handle
Brushed stainless steel handle with a thin 14mm diameter is mounted horizontally across the door for a sleek look
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Dual evaporator
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Clear crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a bottom crisper
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
24" Wide ADA Height Refrigerator-Freezer
Includes a full refrigerator and freezer section for undercounter use
Peak24 Series
European-made collection for recessed installation featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.38" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.04 cu.ft. (143 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 330.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068671 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 4.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.25" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Freezer - Capacity | 0.6 cu.ft |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















