19" Wide Refrigerator-Freezer - CP351WLLF2PLUS2
Key Features
Two-door design
LLF2 lock
Buffered temperature probe
Thin-line design
NIST calibrated thermometers
Adjustable shelves
100% CFC Free
Cycle defrost
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Specifications
Features
Two-door design
LLF2 lock
Buffered temperature probe
Thin-line design
NIST calibrated thermometers
Adjustable shelves
100% CFC Free
Cycle defrost
Door storage
Factory reversible door
Adjustable thermostat
Interior light
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 32.88 in. |
| Length | 20.25 in. |
| Weight | 90 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.13 ft³ |
| Dimensional Weight | 88.62 lbs. |
| Total of Cubes | 7.13 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 88.62 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 32.88" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.25" (84 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Depth | 20.25" (51 cm) |
| Depth with door at 90° | 37.25" (95 cm) |
| Capacity | 2.9 cu.ft. (82 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101057439 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 19.0" (48 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 1 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 35° to 45°F |
| Freezer - Interior Height | 6.0" (15 cm) |
| Freezer - Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.0" (28 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.6 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 3.75" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com


















