20" Wide Refrigerator-Freezer - CM406W
Key Features
Compact fit
Reversible door
Adjustable glass shelves
Door storage
Crisper drawer
Interior light
Freezer compartment
Adjustable thermostat
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Compact fit
Slim width under 19" makes it ideal for space-challenged homes and offices
Reversible door
User reversible door swing
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Door storage
Three door racks are ideal for keeping bottles and condiments in easy reach
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a bottom crisper
Interior light
Automatically illuminates when the door is opened
Freezer compartment
Interior freezer compartment offers convenient storage for frozen items
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Manual defrost
Efficient performance with reliable temperature stability
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 18.5 in. |
| Weight | 57 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.25 lbs. |
| Total of Cubes | 6.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.25 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.5" (85 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Width with Door Open | 19.25" (49 cm) |
| Depth | 18.5" (47 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.25" (90 cm) |
| Capacity | 2.93 cu.ft. (83 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 258.0kWh/year |
| Amps | 0.72 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 57.0 lbs. (26 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049182 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 15.5" (39 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 15.5" (39 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 13.38" (34 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46°F |
| Freezer - Interior Height | 5.75" (15 cm) |
| Freezer - Interior Width | 15.5" (39 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.63 oz. |
| High Side PSI | 120.0 |
| Low Side PSI | 71.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.0" (20 cm) |
| Compressor Step Width | 15.5" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















