$1,045.00
20" Wide Built-in Refrigerator-Freezer, ADA Compliant - ALRF48
$1,045.00
Key Features
ADA compliant design
Freezer compartment
Built-in capable
Door shelves
Adjustable shelves
Fruit and vegetable crisper
Adjustable thermostat
Reversible door
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Freezer compartment
Interior freezer compartment offers convenient storage for frozen items
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Door shelves
Three removable door racks for additional storage of larger items
Adjustable shelves
Three adjustable, spill-proof glass shelves for optimal storage in the 2.68 cu. ft. interior
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
3" thick door
Improved insulation for an efficient performance; NOTE: due to the oversized design, the door does not open in its own radius. If installing this refrigerator against a wall, please see our drawings to ensure adequate space
Factory installed lock
Lock provides added security of unit (2 keys included)
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Right-angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Manual defrost
Efficient performance with reliable temperature stability
Interior light
Front-located LED light ensures entire interior is lit when door opens
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 19.75 in. |
| Height | 31.75 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 101.5 lbs. |
| Total of Cubes | 8.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 101.5 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 19.75" (50 cm) |
| Width with Door Open | 20.25" (51 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 24.38" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 2.68 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 65.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101063034 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 17.5" (44 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 35-46º F |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Freezer - Interior Height | 5.75" (15 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.25" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 16.25" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Sound Level | 32.9 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online






























