$1,670.00
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - AL750WBI
$1,670.00
Key Features
ADA compliant
Slim undercounter dimensions
Built-in capable
Fully finished white cabinet
Reversible door
Automatic defrost
Hidden evaporator
One piece interior liner
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ADA compliant
32 inch height fits under standard ADA counters
Slim undercounter dimensions
Less than 24 inches wide with a full 5.5 c.f. capacity
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter and flush with other cabinets
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost operation
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Adjustable shelves
Rearrange the refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Flat door liner
An easy-to-clean flat liner accepts large trays
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071763 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















