$1,300.00
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant - AL750W
$1,300.00
Key Features
Slim counter height dimensions
ADA Compliant
Automatic defrost
Hidden evaporator
One-piece interior liner
Adjustable thermostat
Reversible door
Adjustable shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Slim counter height dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.5 cu.ft. storage capacity in a slim fit
ADA Compliant
32" height for use in settings complying with ADA guidelines for lower counter height
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost operation
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
One-piece interior liner
Seamless interior ensures easy cleanup
Adjustable thermostat
Control your food's temperature with ease and accuracy
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch located just behind the thermostat
Deep shelf space
Interior accommodates large trays up to 19 1/2" x 15 1/2"
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.0" (61 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.13" (115 cm) |
| Capacity | 5.3 cu.ft. (150 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 276.0kWh/year |
| Amps | 0.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069333 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online


















