24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant - AL55
24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: AL55














24" Wide Built-In All-Refrigerator, ADA Compliant
Model: AL55
Depth : Counter Depth
Key Features
Stainless steel door
White interior
Brake shelving system
Internal fan
Integrated hinge
Matching freezer
CARB Compliant
ADA compliant
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless steel door
Durable construction with an stylish look
White interior
Classic interior allows for easy cleaning and viewing of products
Brake shelving system
Provides added safety when loading and unloading the unit's 3 shelves
Internal fan
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Integrated hinge
Flat stainless steel hinge ensures no added height is needed when installing under a counter
Matching freezer
Pair with Summit ALFZ51 to create a matching ADA height set
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
ADA compliant
32” height allows for installation within ADA-compliant spaces
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards
Built-in capable
Front-breathing design allows the unit to be built-in under counters
Digital control panel
Makes for easy temperature reading/management with electronic controls inside
Factory installed lock
Keyed lock for secure interior, with two keys included
Adjustable shelving
Three easy-glide shelves that extend 50% give space and flexibility when organizing the interior’s contents
Slotted floor
Allows for easy storage of bottles
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Interior lighting
Dimmable LED lighting (with 3 brightness settings) in a blue hue allows for easy viewing of contents while maintaining an elegant feel
Professional handle
Stainless steel handle adds style to any setting
Temperature alarm
Alarm sounds if temperature goes out of recommended range after 2 hours
Sabbath mode
Optional feature disables alarms, interior light, and displays for up to 96 hours
Reversible door
User-reversible door swing makes it easy to best accommodate your setting
Fully finished black cabinet
Allows unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 31.63 in. |
| Length | 23.38 in. |
| Weight | 95 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 125.02 lbs. |
| Total of Cubes | 10.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 125.02 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.63" (80 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.38" (59 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 4.2 cu.ft. (119 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 250.0kWh/year |
| Amps | 1.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 95.0 lbs. (43 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101063331 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.23oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Sound Level | 33.7 dB |
| Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 19.0" (48 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










