$3,599.00
Was$4,699.00Save $1,100.00 (23%)
15 Inch Freestanding/built-in Gourmet Ice Maker With Water Filter And Reversible Door - TIM1511
15 Inch Freestanding/built-in Gourmet Ice Maker With Water Filter And Reversible Door
Model: TIM1511














15 Inch Freestanding/built-in Gourmet Ice Maker With Water Filter And Reversible Door
Model: TIM1511
$3,599.00
Was$4,699.00Save $1,100.00 (23%)
Key Features
Built-in Pump
Zero Clearance Hinge
Ice Production Capacity
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in Pump
Built-in pump increases potential installation locations and makes install a breeze
Zero Clearance Hinge
Seamlessly integrates with cabinetry for a polished look, enhancing kitchen aesthetics.
Ice Production Capacity
Produces up to 68 lbs of ice per day ensuring a consistent and ample supply for all your needs.
Specifications
Technical Details
| Total Capacity | 26 lbs |
| Color/Finish | 304 Stainless Steel |
| Ice Production Capacity (70°/50°F) | 68 lbs |
| Ice Production Capacity (90°/70°F) | 55 lbs |
| Amperage | 15A (Dedicated) |
| Volts | 120V |
| Frequency | 60Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Power Cord Length | 6 ft. (1800mm) |
| Drain Required | Yes |
| Energy Consumption | 8.57 kWh/100 lbs Ice |
| Plumbing Pressure | 20~80 PSI (0.14MPa~0.55MPa) |
| Defrost Type | Automatic |
General Properties
| Reversible Door | Yes |
| Ice Bin (Fixed) | Yes |
| Light | Blue LED |
| Water Filter | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Control Type | Button |
| Ice Type | Cube |
| Ice Size (W×D×H) | 7/8”×7/8”×7/8” |
| Ice Weight (Per Cube) | 0.4oz (11g) |
| Ice Quantity Per Sheet | 32 |
| Ice Cube Size Adjustment | Yes |
| Ice Cube Size Adjustable Level | 6 (Default Size: 3) |
| Self Clean | Yes |
| Sabbath | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Clean Reminder | Yes (Every 6 Months) |
| Filter Replace Reminder | Yes (Every 6 Months) |
| 1/4” Ice Maker Water Supply Kit | Not Included (Purchased Separately) |
Accessories (Included)
| Ice Scoop | Included |
| Drain Hose | Included |
| Water Filter | x 1 Included |
Accessories For Purchase
| Water Filter Replacement | WFIM0211 |
Product Dimensions & Weights
| Product Dimensions (WxDxH) | 14-7/8” x 22-5/8” x 33-1/2” |
| Product Depth Excluding Handles | 22-5/8” |
| Product Depth Including Handles | 25-1/8” |
| Product Depth Excluding Door | 20-11/16” |
| Product Depth With Door Open 90 Degrees | 36-1/2” |
| Product Extra Width Clearance With Door Open 115 Degrees | 7-5/8” |
| Product Height To Top Of Door Hinge | 33-1/2” |
| Net Weight | 98.8 lbs |
| Gross Weight | 115.2 lbs |
| Shipping Dimensions (WxDxH) | 18.1” x 28.2” x 38.8” |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









