$915.00
12 lb. Drain-Free Icemaker - BIM25
$915.00
Key Features
Built-in capable
Mid-sized capacity
Insulated storage bin
Ice scoop included
100% CFC free
Fully finished cabinet
Manual defrost
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your icemaker under the counter and flush with other cabinets
Mid-sized capacity
Produces and stores up to 12 pounds of ice per day cycle
Insulated storage bin
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Ice scoop included
Large plastic ice scoop included for your convenience
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Fully finished cabinet
Allows the icemaker to be used freestanding
Manual defrost
Side drain included for easier cleanup
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 15 in. |
| Height | 24.75 in. |
| Length | 18.25 in. |
| Weight | 50 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.74 lbs. |
| Total of Cubes | 3.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.74 lbs. |
Overview Icemaker
| Height of Cabinet | 24.75" (63 cm) |
| Height to Hinge Cap | 25.25" (64 cm) |
| Width | 15.0" (38 cm) |
| Depth | 18.25" (46 cm) |
| Depth with door at 90° | 31.75" (81 cm) |
| Capacity | 1.0 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101059273 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Daily Ice Production | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Storage Capacity | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Shape | Crescent |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.63 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 110.0 |
| Interior Height | 11.5" (29 cm) |
| Interior Width | 10.0" (25 cm) |
| Interior Depth | 12.63" (32 cm) |
| Level Legs | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














