$2,719.99
Autograph Edition 24 In. Touchstone 168 Can Outdoor-rated Dual Refrigerator Drawer With White Matte Doors And Polished Gold Handles - RDSOZWM24G
Autograph Edition 24 In. Touchstone 168 Can Outdoor-rated Dual Refrigerator Drawer With White Matte Doors And Polished Gold Handles
Model: RDSOZWM24G

















Autograph Edition 24 In. Touchstone 168 Can Outdoor-rated Dual Refrigerator Drawer With White Matte Doors And Polished Gold Handles
Model: RDSOZWM24G
$2,719.99
Key Features
Autograph Edition Series
Spacious Storage
Outdoor Compatible
Custom Door Finish
Flexible Temperature Zone
Consistent Cooling Control
Stainless Steel Interior
Touchscreen Display
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Autograph Edition Series
Enjoy a timeless look with 2 luxurious Polished Gold accent handles, giving your Touchstone Refrigerator Drawer an elegant, unmatched style
Spacious Storage
Comfortably store up to 168 beverage cans or 100 bottles (12 oz) inside a 4.6 cu. ft. dual drawer refrigerator; wine bottles cannot stand upright
Outdoor Compatible
A fully wrapped stainless steel exterior with an anti-sweat and waterproof design is compatible with outdoor installation amid ambient temperatures of 50–110°F (10°C–43°C)
Custom Door Finish
Outfit your ZLINE Autograph Edition Touchstone Beverage Fridge with 2 beautiful White Matte doors that complement any style
Flexible Temperature Zone
Adjust from 34°F to 65°F thanks to a fan-assisted sealed cooling system with automatic defrosting capabilities
Consistent Cooling Control
Lock in cold air to ensure best-in-class freshness with high-grade black magnetic gaskets that safely seal both drawers
Stainless Steel Interior
Touchstone Undercounter Refrigerator Drawers are carefully designed with a sleek stainless steel interior that exudes sophistication
Touchscreen Display
Quickly change settings, switch from set temperature to real-time temperature, and engage a child lock for additional safety with a digital LED touchscreen
Smooth Glide Drawers
Showcase your beverages inside 2 full-extension drawers that slide in and out effortlessly due to heavy-duty ball-bearing gliding rails
Super Cool Mode
Eliminate stress while entertaining guests by rapidly chilling beverages via an ultra-quick Super Cool mode
LED Illumination
Illuminate the expansive interior of both drawers with 2 full-length cool white lights that can be set to display for up to 6 hours with or without drawers open
Soft-Shut Technology
Smooth-closing refrigerator drawer doors seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
Organizational Excellence
Refrigerator drawers are equipped with an adjustable and removable divider that allows you to sort drinks and other items by size and style
Adjustable Legs
4 legs at the bottom of the appliance can be adjusted up to 1 in. to accommodate multiple installation heights
Seamless Integration
A precise zero-clearance design matched with an easy-to-install anti-tip device allows for flush built-in installation into any undercounter setting
Warranty
Enjoy peace of mind with a 2-year parts and service warranty and a 5-year parts-only warranty on the sealed cooling system
Indoor & Outdoor Compatibility
Easily store a wide range of tastes with spacious shelving perfect for any preferred beverage.
Integrated Panel & Panel-ready Doors
Easily match your cabinetry or stand out with a timeless option like stainless steel, black stainless steel, and more.
Full Stainless Steel Interior & Exterior
Quality that you can see and feel—inside and out. Enjoy a premium stainless steel build that boasts a luxury style
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 Inch |
| Shipping Height | 39 Inch |
| Shipping Length | 28.19 Inch |
| Shipping Weight | 167 lbs |
| Total of Shipping Weight | 167 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 Inch |
| Height | 34 Inch |
| Depth | 23.19 Inch |
| Weight | 127 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.41 Ibs |
| Total of Cubes | 10.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.41 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.88 in. W x 23.19 in. D x 34 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.1875 |
| Product Width (in.): | 23.875 |
| Product Height (in.): | 34 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 38.125 |
| Cut-out Dimensions: | 24 in. W x 24 in. D x 34.5 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 24 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Polished Gold |
| Fridge Capacity: | 4.6 cu. ft. |
| Temperature Zone: | 34°F–65°F |
| Interior Finish: | Stainless Steel |
| Product Weight (lb.): | 127 |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Star K Compliant |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










