$7,124.99
- RCRVZ30430G
$7,124.99
Key Features
Split Cooling Zones
Flex Drawers
Adjustable Temperatures
Graphite Gray Interior
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Split Cooling Zones
Comfortably store multiple grocery items inside the ZLINE Column Refrigerator featuring 2 cooling zones for optimal organization
Flex Drawers
Adjust temperatures between 30°F and 41°F inside the lower cooling zone’s 3 specialty flex drawers, perfect for chilling wines, meats, and other items for any occasion
Adjustable Temperatures
Create an ideal cooling environment with a 36°F to 47°F range in the upper cooling zone that includes a full-width pantry drawer for added storage
Graphite Gray Interior
ZLINE’s Graphite Gray interior is an upscale finish that offers a colorful contrast when storing your favorite foods, beverages, and other items
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 88.56 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 396 lbs |
| Total of Shipping Weight | 396 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 83.56 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 356 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 416.94 Ibs |
| Total of Cubes | 33.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 416.94 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in. W x 23.31 in. D x 83.56 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 83.5625 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 55.5 |
| Cut-out Dimensions: | 30.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 30 in. |
Details
| Color/ Finish Family: | Matte White |
| Hardware Color/Finish: | Gold |
| Fridge Capacity: | 16.7 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 325 kWh/ year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Temperature Zone: | 30°F (-1°C) - 41°F (5°C) |
| Door Style: | Single Door (Reversible Hinge) |
| Depth Type: | Counter Depth |
| Interior Finish: | Gray Interior with Stainless Steel Back Panel, RAL7012 Color Code |
| Product Weight (lb.): | 356 |
| Decibels: | 41 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 115V/60Hz |
| Amps: | 2A |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
| Water Dispenser: | Yes |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




























