- ID30F
Key Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Controls temperature within one degree of setpoint
Locks in cold air to ensure freshness with magnetic door seals
Control brightness with soft-on LED lighting
Open and close doors silently with soft-close technology
Wi-Fi enabled for convenient remote access using your mobile device or smart home system
Accepts custom panels for an integrated look within cabinetry or stainless-steel accessory panels and handles to match other Sub-Zero, Wolf, and Cove products*
Specifications
Product Details
| Overall Dimensions | 30" W x 34 1/2" H x 24" D |
| Freezer Capacity | 5.1 cubic feet |
| Energy Star Certified | Yes |
| Annual Energy Usage | $50 (356 kWh) |
| Electrical Supply | 115 VAC, 60 Hz |
| Electrical Service | 15 amp dedicated circuit |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 205 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 205 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 205 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 14.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
| Total of Cubes | 14.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 178.71 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sub-Zero Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














