$2,699.99
24 In. Touchstone 151 Can Beverage Fridge With Stainless Steel Glass Door - RBSOGS24






















24 In. Touchstone 151 Can Beverage Fridge With Stainless Steel Glass Door
Model: RBSOGS24
$2,699.99
Key Features
Stainless Steel Interior
Spacious Storage
Outdoor Compatible
Single Temperature Zone
Adjustable Shelves
LED Illumination
Seamless Integration
Reversible Door
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Stainless Steel Interior
Touchstone Undercounter Beverage Fridges are carefully designed with a sleek stainless steel interior that exudes sophistication
Spacious Storage
Store up to 8 Bordeaux-style (750 mL) wine bottles, in addition to 151 cans or 79 bottles (12 oz.), inside a 5.2 cu. ft. stainless steel interior
Outdoor Compatible
A fully wrapped stainless steel exterior features an anti-sweat and waterproof design perfect for indoor or outdoor installation
Single Temperature Zone
Adjust from 34°F to 65°F thanks to a fan-assisted sealed cooling system with automatic defrosting
Adjustable Shelves
An easy glide adaptable shelving system includes 3 full-extension glass racks and 1 full-extension stainless steel wine rack
LED Illumination
Show off your impressive beverage collection with 1 full-length cool white LED interior light that can be set to display for up to 6 hours
Seamless Integration
A precise zero-clearance design matched with a modern ventilation system allows for flush built-in installation into any cabinetry setting
Reversible Door
An easy-to-switch reversible door with articulating soft-closing hinges provides additional installation flexibility
Triple-Pane Glass Door
Easily spot beverages through a triple-paned, argon-filled, UV-resistant tempered glass door paired with an integrated stainless steel frame
Touchscreen Display
Quickly change settings, adjust lighting, and engage a child lock for additional safety with a state-of-the-art touchscreen
Super Cool Mode
Eliminate stress while entertaining guests by rapidly chilling beverages via an ultra-quick Super Cool mode
Sabbath Mode
A convenient Sabbath Mode enables optimal energy efficiency for those of particular faiths during use on the Sabbath and holiday
Warranty
Enjoy peace of mind with a 2-year parts and service warranty and a 5-year parts-only warranty on the sealed cooling system
Indoor & Outdoor Compatibility
Easily store a wide range of tastes with spacious shelving perfect for any preferred beverage.
Integrated Stainless Steel & Panel-ready Doors
Easily match your cabinetry or stand out with a timeless stainless steel trim
Full Stainless Steel Interior & Exterior
Quality that you can see and feel—inside and out. Enjoy a premium stainless steel build that boasts a luxury style
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 Inch |
| Shipping Height | 39 Inch |
| Shipping Length | 28.25 Inch |
| Shipping Weight | 194 lbs |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 Inch |
| Height | 34 Inch |
| Depth | 23.25 Inch |
| Weight | 154 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.78 Ibs |
| Total of Cubes | 10.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.78 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 23.875 in. W x 23.25 in. D x 34 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.25 |
| Product Width (in.): | 23.875 |
| Product Height (in.): | 34 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 47.125 |
| Refrigeration Size (Width): | 24 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Fridge Capacity: | 5.2 cu. ft. |
| Interior Finish: | Stainless Steel |
| Product Weight (lb.): | 154 |
| Decibels: | 49 dBa |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V |
| Amps: | 120V/60Hz/15A |
| Lights: | 1 |
| Number of Fridge Shelves: | 3 Full-Depth and 1 Half Depth |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, cETL Listed, California Title 20 |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










