$499.99
3.1 cu. ft. Free-Standing Beverage Center - DBC117A1BSSDB6
$499.99
Key Features
3.1 cu. ft. (87 L) Capacity Free-Standing Beverage Center
Compact Design : 3.1 cubic foot mini bar fridge , tempered glass door with stainless steel frame
Beverage Center Basics : 3 Adjustable shelves, bright blue LED lighting and convenient door lock
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Optimal Cool Airflow : This beverage fridge is engineered with fan forced cooling, maintaining a consistent internal temperature for even cooling throughout
Temperature range of 36°F – 50°F (2°C – 10°C)
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Ideal Temperature Range : This unit’s mechanical thermostat can be set as low as 2 up to 10C (35.6F 50F). Perfectly versatile to meet your beer , pop or other drink storing needs
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
3.1 cu. ft. (87 L) Capacity Free-Standing Beverage Center
Compact Design : 3.1 cubic foot mini bar fridge , tempered glass door with stainless steel frame
Beverage Center Basics : 3 Adjustable shelves, bright blue LED lighting and convenient door lock
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Optimal Cool Airflow : This beverage fridge is engineered with fan forced cooling, maintaining a consistent internal temperature for even cooling throughout
Temperature range of 36°F – 50°F (2°C – 10°C)
ENERGY STAR® certified, energy-efficient to help you save money without sacrificing performance
Ideal Temperature Range : This unit’s mechanical thermostat can be set as low as 2 up to 10C (35.6F 50F). Perfectly versatile to meet your beer , pop or other drink storing needs
Perfect Fit : With its reversible door, sleek handle free look and smooth back design, this unit can be placed anywhere , seamlessly. Perfect for wet bars, den’s , living rooms, dining rooms , game rooms and basements
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.5 in. |
| Height | 32.8 in. |
| Length | 19.7 in. |
| Weight | 59.9 lbs. |
| Package Weight | 72.7 lbs - 32.98 kg |
| Package Width | 19.5" - 49.53 cm |
| Package Depth | 22.3" - 56.64 cm |
| Package Height | 36.4" - 92.46 cm |
| Interior Width | 14.6" - 37.08 cm |
| Interior Depth | 14.7" - 37.34 cm |
| Interior Height | 29" - 73.66 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19.5 in. |
| Shipping Height | 36.4 in. |
| Shipping Length | 22.3 in. |
| Shipping Weight | 72.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 72.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 81.35 lbs. |
| Total of Cubes | 6.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 81.35 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online




































