$369.99
2.6 cu. ft. Free-Standing Beverage Center - DBC026A1BSSDB
$369.99
Key Features
2.6 cu. ft. beverage centre stores up to 95 soda cans (12 oz /355 ml)
Superior Fan forced cooling maintains a consistent internal temperature throughout the cabinet
Easy access mechanical thermostat
Blue LED interior lighting showcases the contents
Customize for your space with reversible door hinge for left or right hand opening
Tempered glass door with stainless steel trim
Customized storage with 3 adjustable shelves
12-month warranty on parts and labor with carry-in service
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
2.6 cu. ft. beverage centre stores up to 95 soda cans (12 oz /355 ml)
Superior Fan forced cooling maintains a consistent internal temperature throughout the cabinet
Easy access mechanical thermostat
Blue LED interior lighting showcases the contents
Customize for your space with reversible door hinge for left or right hand opening
Tempered glass door with stainless steel trim
Customized storage with 3 adjustable shelves
12-month warranty on parts and labor with carry-in service
Temperature ranges 43°F – 57°F (6°C – 15°C)
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17.5 in. |
| Height | 26.8 in. |
| Length | 19.7 in. |
| Weight | 54.6 lbs. |
| Package Weight | 59.3 lbs - 26.90 kg |
| Package Width | 18.1" - 45.97 cm |
| Package Depth | 21.3" - 54.10 cm |
| Package Height | 27.8" - 70.61 cm |
| Interior Depth | 14.9" - 37.85 cm |
| Interior Width | 15.4" - 39.12 cm |
| Interior Height | 23.4" - 59.44 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 18.1 in. |
| Shipping Height | 27.8 in. |
| Shipping Length | 21.3 in. |
| Shipping Weight | 59.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 59.3 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 66.47 lbs. |
| Total of Cubes | 5.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 66.47 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online





































