$899.99
5.4 cu. ft. Dual-Tap Keg Cooler - DKC054A1BSL2DB
$899.99
Key Features
Dual tap keg cooler
5.4 cu. ft. (153 litres) capacity
Chrome guard rail and drip tray
Keg cooler includes a single gauge regulator, CO2 tank and all required hardware
Scratch resistant worktop
Free standing, indoor application
Automatic defrost for hassle-free maintenance
Mechanical temperature control
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Dual tap keg cooler
5.4 cu. ft. (153 litres) capacity
Chrome guard rail and drip tray
Keg cooler includes a single gauge regulator, CO2 tank and all required hardware
Scratch resistant worktop
Free standing, indoor application
Automatic defrost for hassle-free maintenance
Mechanical temperature control
Reversible door hinge for left or right-hand opening
Optional swivel casters for easy portability
Includes shelves to use as a mini-fridge
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Spotless steel finish – looks identical to real stainless steel but without the smudging
R600A refrigerant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20.59 in. |
| Height | 33.07 in. |
| Length | 24.33 in. |
| Weight | 94.8 lbs. |
| Package Weight | 105.3 lbs - 47.76 kg |
| Package Height | 35.04" - 89.00 cm |
| Package Width | 22.64" - 57.51 cm |
| Package Depth | 27.36" - 69.49 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.64 in. |
| Shipping Height | 35.04 in. |
| Shipping Length | 27.36 in. |
| Shipping Weight | 105.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105.3 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 119.18 lbs. |
| Total of Cubes | 9.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 119.18 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
























