$529.00
14 cu. ft. Garage Ready Top-Freezer Refrigerator - MRT14D2BWW
$529.00
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Product Details
| Energy Star | Yes |
| Product Height | 60.6 in |
| Voltage | 115 V |
| Annual Energy Consumption | 333 kWh/yr |
| Product Weight | 139 lbs |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Freezer Capacity | 3.7 cu. ft. |
| No. of Shelves | 3 |
| Capacity | 14 Cu Ft |
| Door Bin Material | Plastic |
| Temperature Range (°F) - Freezer Mode | -7°F |
| Temperature Range (°F) - Fridge Mode | 34°F to 44°F |
| Color | White |
| Shelf Material | Glass |
| Type | Top Mount |
| Refrigerator Capacity | 10.5 cu. ft. |
| Control Type | Electronic |
| Model Number | MRT14D2BWW |
| Noise Level | 42 dB |
| UPC | 840296506219 |
| Capacity | 14.2 cu. ft. |
| Garage Ready | Yes |
| Handle Type | Recessed |
| Product Width | 27.6 in |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost Type | Automatic |
| Door Alarm | Yes |
| No. of Door Bins | 2 |
| Product Depth | 28.8 in |
| Reversible Door | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Lighting Type | LED |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Midea Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com

























