Microwave/Refrigerator-Freezer Combination with Allocator - MRF1089PLA
Microwave/Refrigerator-Freezer Combination with Allocator
Model: MRF1089PLA













Microwave/Refrigerator-Freezer Combination with Allocator
Model: MRF1089PLA
Key Features
FF1089PL Refrigerator-freezer
Microwave/Refrigerator Combination
SM903BSA1 microwave
Built-in power allocator
(2) USB ports
Frost-free
Stainless steel look (refrigerator)
Easy assembly
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
FF1089PL Refrigerator-freezer
ENERGY STAR certified frost-free refrigerator-freezer with a 10.1 cu.ft. capacity
Microwave/Refrigerator Combination
Frost-free 10.1 cu.ft. refrigerator-freezer and compact microwave ship with a bracket kit for easy installation and one-plug operation
SM903BSA1 microwave
Compact microwave in black with window, stainless steel handle, and digital controls for easy operatoin
Built-in power allocator
Plug the refrigerator into the microwave's rear outlet for easy 1-plug operation that will temporarily disable the fridge while the microwave is in use to prevent power surges
(2) USB ports
Charge your mobile devices through the pre-installed ports, located on the microwave's front for added convenience
Frost-free
No-frost operation for minimum user maintenance
Stainless steel look (refrigerator)
Doors offer the look of stainless steel complete with a vertical grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Easy assembly
Ships with two removable brackets that let you secure the microwave on top of the refrigerator
Gallon door shelf
Refrigerator includes multiple door racks, including a deeper shelf that can hole full-sized gallon containers
Reversible doors (refrigerator)
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Stainless steel handle (microwave)
Easy-grab handle in brushed stainless steel elevates the look for the microwave
Mute function
Press and hold ON/OFF for 3 seconds to disable the sound of your microwave
Eco Mode
Power-saving option lets you disable the digital display
One-touch cooking
Pre-programmed settings for potatoes, pizza, beverages, popcorn, frozen dinners, and reheating, as well as options for multi-stage cooking, cook by weight, and auto defrost
Right angle plug (microwave)
Microwave's cord design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 70.0" (178 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Amps | 15.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101107127 |
Microwave-Refrigerator
| Refrigerator Included | FF1089PL |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 2 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 1 |
| Half Door Shelves | 4 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Refrigerator Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Freezer Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Microwave Wattage | 700.0 |
| Microwave Controls | Digital |
| Specialized Cooking Buttons | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.25 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 310.28 lbs. |
| Total of Cubes | 24.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 310.28 lbs. |
Overview Microwave-Refrigerator
| Nominal Height | 70.0" (178 cm) |
| Height of Cabinet | 70.0" (178 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Amps | 15.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 150.0 lbs. (68 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101107127 |
| Refrigerator Included | FF1089PL |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 2 |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Full Door Shelves | 1 |
| Half Door Shelves | 4 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Refrigerator Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Freezer Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Level Legs | 2 |
| Microwave Wattage | 700.0 |
| Microwave Controls | Digital |
| Specialized Cooking Buttons | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










