$875.00
Was$1,199.00Save $324.00 (27%)
20 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator - LTCS20030S
$875.00
Was$1,199.00Save $324.00 (27%)
Key Features
Automatic Ice Maker
Fresher is Better
Sophistication at Every Turn
Space When You Need It
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Automatic Ice Maker
Our built-in icemaker automatically makes ice cubes, so that you always have ice on hand for those hot summer days or when entertaining at home.
Fresher is Better
Digital Temperature Controls designed to maintain humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer. Digital sensors constantly monitor conditions within the refrigerator to keep things cool.
Sophistication at Every Turn
Contoured doors and a host of great interior features give your refrigerator a look that's as sophisticated as it is functional. And it's beauty isn't just the outside. With every feature thoughtfully designed, this appliance helps you create the sophisticated, distinctive kitchen you want—and deserve.
Space When You Need It
Get more space for groceries in a great feature-packed refrigerator. Nothing beats the convenience of having more food when you need it, and with a generous 20 cu. ft. of space, you'll have room and room to grow.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 5.5 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 14.7 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 20.2 cu.ft. |
Convenience
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Reversible Door Hinge | Yes |
| Temperature Controls | Electronic/Digital |
Cooling
| Inverter Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
| Temperature Sensors | 4 |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 471 |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
Freezer
| Door Type | Swing Door |
| Drawers | 1 Glass Shelf |
| Freezer Handle | Pocket Handle |
| No. of Door Bins/Construction | 2 Full (Clear, Diamond Pattern) |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Inverter Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| Sealed System (Parts & Labor) | 5 Years |
| UPC | 048231807227 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Stainless Steel |
| Contour Door | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Crisper Bins | 2 Humidity Crispers |
| Door Bin Construction | 1 Piece (Clear, Diamond Pattern) |
| No. of Bins | 2 total (2 gallon sized) |
| No. of Shelves | 2 |
| Refrigerator Light | Top LED |
| Shelf Construction | Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Internal Membrane / Green LED |
| Series | LG |
| Type | Top-Mount |
Water & Ice System
| Daily Ice Production (lbs) | 3 lbs |
| Ice Storage Capacity (lbs) | 4.0 lbs |
| Ice System | Factory Installed Ice Maker |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 68.5 in. |
| Length | 35.6 in. |
| Weight | 175 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 31.8" x 68.5" x 35.6" |
| Depth (Total with Door Open) | 60.25" |
| Depth with Handles | 33.75" |
| Depth without Door | 29.5" |
| Depth without Handles | 33.75" |
| Height to Top of Case | 65.5" |
| Height to Top of Door Hinge | 66" |
| Standard Depth | Yes |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 31.62" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 31.62" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.8 in. |
| Shipping Height | 73.5 in. |
| Shipping Length | 40.6 in. |
| Shipping Weight | 215 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 215 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 526.32 lbs. |
| Total of Cubes | 42.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 526.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy LG Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online



















