$1,229.00
20.4 Cu. Ft. Top Freezer Refrigerator - FGTR2037TD
$1,229.00
Key Features
Bright LED Lighting
SpillSafe® Shelves
Full-Width Deli Drawer
Ice-Ready
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Full-Width Wire Freezer Shelf
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Bright LED Lighting
Find food faster in your refrigerator and freezer with bright LED lighting.
SpillSafe® Shelves
Designed to keep spills contained, making cleanup a breeze.
Full-Width Deli Drawer
Offers you another storage option that is conveniently located so you have easy access to foods such as deli meat and cheeses.
Ice-Ready
Our refrigerator is ice-ready so you have the flexibility to easily add an icemaker later If you decide you want one.
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Our humidity-controlled crisper drawers are designed to keep your fruits and vegetables fresh so you don't have to worry about stocking up.
Full-Width Wire Freezer Shelf
Gives you a way to organize items in your freezer better so you can find food quickly.
Specifications
Other
| Freezer Capacity | 5.1 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 15.3 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 20.4 Cu. Ft. |
Controls
| Digital Display | No |
Certifications and Approvals
| ADA Compliant | No |
| CSA Listed | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| UL Listed | Yes |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Exterior
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Stops | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Front Rollers | No |
| Rear Rollers | Yes |
Garage Ready
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
General Specifications
| Annual Energy | 430 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Prop 65 Label | No |
| Refrigerant Type | R-134 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
Ice Maker
| Ice Maker | No |
Refrigerator
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | White |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Other Door Bins | 3 |
| Number of Pull Out Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 69 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | - |
| Height With Hinge | 69" |
| Height Without Hinge | 68 1/4" |
| Width of Cabinet | 29 5/8" |
| Depth With Door | 31 3/4" |
| Depth With Door 90° Open | 60" |
| Depth With Door and Handle | 34" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 32.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 403.08 lbs. |
| Total of Cubes | 32.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 403.08 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online












