22" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer With Icemaker - FF946WIM
22" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer With Icemaker
Model: FF946WIM








22" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer With Icemaker
Model: FF946WIM
Key Features
Top Mount Refrigerator-Freezer
Thin-line design
Frost-free operation
Adjustable glass shelves
Factory installed icemaker
Door storage
Clear crisper
Reversible doors
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Top Mount Refrigerator-Freezer
Made in North America with a full storage capacity and frost-free design for convenient storage
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Adjustable glass shelves
Spill-proof shelves made from solid safety glass offer convenient and flexible storage in the refrigerator section
Factory installed icemaker
Produces a steady of supply of ice in the freezer section
Door storage
Refrigerator door includes four racks ideal for storing condiments and tall bottles. Freezer door includes one full and one half shelf
Clear crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer that tilts out for easy loading and unloading
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Interior light
Automatically illuminates when you open the refrigerator door
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 22 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.45 lbs. |
| Total of Cubes | 21.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.45 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 65.0" (165 cm) |
| Height of Cabinet | 64.75" (164 cm) |
| Height to Hinge Cap | 65.75" (167 cm) |
| Nominal Width | 22.0" (56 cm) |
| Width | 22.0" (56 cm) |
| Width with Door Open | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 44.25" (112 cm) |
| Capacity | 8.8 cu.ft. (249 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 400.0kWh/year |
| Amps | 0.82 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050898 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.5" (103 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 6.67 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 4 |
| Freezer - Interior Height | 16.0" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 13.25" (34 cm) |
| Freezer - Capacity | 2.1 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Freezer - Half Door Shelves | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.53 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.75" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










