$1,820.00
28" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1515W
$1,820.00
Key Features
Counter depth refrigerator-freezer
White exterior finish
Frost-free operation
Designer handles
Large capacity
Adjustable glass shelves
Fruit and vegetable crisper
Removable door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Counter depth refrigerator-freezer
Top mount design in an efficient 27.5" W x 26.25" D footprint ideal for space-challenged kitchens
White exterior finish
Clean white finish suits any setting
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Designer handles
Brushed steel handles offer a modern look for the refrigerator
Large capacity
Generous capacity inside a counter deep footprint
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Removable door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Gallon door shelf
Deeper rack included to accommodate full gallon containers
Interior LED lighting
Energy efficient lighting located inside the walls to provide a better view of the interior
Digital temperature control
Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a button
Full freezer shelf
Removable glass shelf offers spill-proof storage in the freezer compartment
Open door alarm
Alarm sends an audio and visual signal when the door is left ajar for over one minute
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils for easier cleanability
Vacation setting
Allows you to disable certain features during periods of inactivity
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 67.25" (171 cm) |
| Height to Hinge Cap | 67.75" (172 cm) |
| Nominal Width | 28.0" (71 cm) |
| Width | 27.5" (70 cm) |
| Width with Door Open | 28.5" (72 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.25" (67 cm) |
| Depth with Handle | 27.75" (70 cm) |
| Depth with door at 90° | 51.38" (131 cm) |
| Capacity | 13.63 cu.ft. (386 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 326.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 185.0 lbs. (84 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078823 |
Refrigerator-Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 39.0" (99 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.5" (60 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 10.1 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 19.25" (49 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.53 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.26 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 23.5" (60 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.5 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 28.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 349.25 lbs. |
| Total of Cubes | 28.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 349.25 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 67.25" (171 cm) |
| Height to Hinge Cap | 67.75" (172 cm) |
| Nominal Width | 28.0" (71 cm) |
| Width | 27.5" (70 cm) |
| Width with Door Open | 28.5" (72 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.25" (67 cm) |
| Depth with Handle | 27.75" (70 cm) |
| Depth with door at 90° | 51.38" (131 cm) |
| Capacity | 13.63 cu.ft. (386 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 326.0kWh/year |
| Amps | 2.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 185.0 lbs. (84 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078823 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 39.0" (99 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.5" (60 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 10.1 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 19.25" (49 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.53 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 2.26 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 23.5" (60 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
















