$1,815.00
28" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1511SS
$1,815.00
Key Features
ENERGY STAR Most Efficient 2019 recognition
CEE Tier I qualified
ENERGY STAR certified
Stainless steel doors
Designer handles
Frost-free operation
Large capacity
Adjustable glass shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR Most Efficient 2019 recognition
This unit has been recognized as the Most Efficient of ENERGY STAR 2019, helping to prevent greenhouse gas emissions by meeting rigorous energy efficiency performance levels set by the U.S. Environmental Protection Agency
CEE Tier I qualified
Efficient design meets CEE Tier I specifications, using 20% less energy than DOE standards require for this product category
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Stainless steel doors
Attractive look with lasting durability
Designer handles
Brushed steel handles offer a modern look for the refrigerator
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Large capacity
Generous capacity inside a counter deep footprint
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Interior LED lighting
Energy efficient lighting located inside the walls to provide a better view of the interior
Digital temperature control
Innovative control panel located inside the refrigerator makes it easy to manage the refrigerator and freezer temperature at the touch of a button
Open door alarm
Alarm sends an audio and visual signal when the door is left ajar for over one minute
Full freezer shelf
Removable glass shelf offers spill-proof storage in the freezer compartment
Sealed back
Space-saving design offers easy cleanability
Vacation setting
Allows you to disable certain features during periods of inactivity
Factory-reversible door swing
Unit ships with a right hand door swing. For a left hand door swing, order with option "LHD"
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27.63 in. |
| Height | 67.75 in. |
| Length | 25.63 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 345.16 lbs. |
| Total of Cubes | 27.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 345.16 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 67.75" (172 cm) |
| Width | 27.63" (70 cm) |
| Width with Door Open | 28.63" (73 cm) |
| Depth | 25.63" (65 cm) |
| Depth with Handle | 27.63" (70 cm) |
| Depth with door at 90° | 50.75" (129 cm) |
| Capacity | 13.0 cu.ft. (368 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Platinum |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 320.0kWh/year |
| Amps | 2.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 185.0 lbs. (84 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101049434 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 41.0" (104 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 23.5" (60 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.5" (47 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 9.8 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.38" (42 cm) |
| Freezer - Capacity | 3.2 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.94 oz. |
| High Side PSI | 224.0 |
| Low Side PSI | 53.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.0" (23 cm) |
| Compressor Step Width | 23.5" (60 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Sound Level | 32.6 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















