24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1142PL
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1142PL












24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1142PL
Key Features
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
ENERGY STAR-certified
Large capacity
Frost-free operation
Adjustable glass shelves
Thin-line design
Crisper drawer
Door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Slim-fitting design ideal for smaller kitchens
ENERGY STAR-certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Large capacity
11.5 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
Crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Door storage
Multiple door shelves in both the refrigerator and freezer compartments offer convenient storage for condiments and bottles
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a vertical grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Adjustable door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Full freezer shelf
Adjustable glass shelf included to accommodate a variety of sizes inside the top freezer compartment
Adjustable thermostat
Dial thermostat offers easy temperature management
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Gray cabinet
Textured gray cabinet allows the unit to be used freestanding
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 67.0" (170 cm) |
| Height of Cabinet | 66.75" (170 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Width with Door Open | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 50.0" (127 cm) |
| Capacity | 11.6 cu.ft. (328 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 308.0kWh/year |
| Amps | 2.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103600 |
Refrigerator-Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Plastic |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.63" (103 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 16.75" (43 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.5" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.2 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Height - Drawer 1 | 9.5" (24 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 9.5" (24 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Sound Level | 32.6 dB |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 66.75 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 121 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.5 in. |
| Shipping Height | 71.75 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 161 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 161 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 287.77 lbs. |
| Total of Cubes | 23.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 287.77 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 67.0" (170 cm) |
| Height of Cabinet | 66.75" (170 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Width with Door Open | 24.63" (63 cm) |
| Nominal Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth | 25.5" (65 cm) |
| Depth with door at 90° | 50.0" (127 cm) |
| Capacity | 11.6 cu.ft. (328 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 308.0kWh/year |
| Amps | 2.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 121.0 lbs. (55 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103600 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Plastic |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.63" (103 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 16.75" (43 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.5" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.2 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 88.0 |
| Level Legs | 2 |
| Interior Height - Drawer 1 | 9.5" (24 cm) |
| Interior Width - Drawer 1 | 20.5" (52 cm) |
| Interior Depth - Drawer 1 | 16.0" (41 cm) |
| Compressor Step Height | 9.5" (24 cm) |
| Compressor Step Width | 20.5" (52 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Sound Level | 32.6 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










