$2,180.00
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer With Icemaker - FF1119BIM
$2,180.00
Key Features
Factory installed icemaker
Frost-free operation
Adjustable shelves
Interior light
Reversible doors
Adjustable thermostat
Clear crisper drawer
Full freezer shelf
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Factory installed icemaker
Forget the plastic trays and enjoy the convenience of ready-made ice in your freezer
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Clear crisper drawer
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a bottom crisper
Full freezer shelf
Allows you to better separate those TV dinners from your ice cream
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 58.38 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.04 lbs. |
| Total of Cubes | 20.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.04 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 58.38" (148 cm) |
| Height to Hinge Cap | 58.88" (150 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.5" (123 cm) |
| Capacity | 10.3 cu.ft. (292 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 381.0kWh/year |
| Amps | 1.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 130.0 lbs. (59 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101048130 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Drawer Qty | 1 |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 7.9 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 4 |
| Freezer - Interior Height | 12.25" (31 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Capacity | 2.4 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Level Legs | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














