24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1118W
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1118W








24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1118W
Key Features
ENERGY STAR Most Efficient 2016 recognition
Frost-free operation
CEE Tier I qualified
ADA compliant design
Interior light
ENERGY STAR qualified
Reversible doors
Fruit and vegetable crisper
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR Most Efficient 2016 recognition
This unit has been recognized as the Most Efficient of ENERGY STAR 2016, helping to prevent greenhouse gas emissions by meeting rigorous energy efficiency performance levels set by the U.S. Environmental Protection Agency
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
CEE Tier I qualified
Efficient design meets CEE Tier I specifications, using 20% less energy than DOE standards require for this product category
ADA compliant design
Unit's height and control location meets guidelines for ADA compliant refrigeration
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
ENERGY STAR qualified
Efficient performance meets ENERGY STAR standards for yearly energy savings
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Adjustable shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Full freezer shelf
Allows you to better separate those TV dinners from your ice cream
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 58.38 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.04 lbs. |
| Total of Cubes | 20.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.04 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 58.38" (148 cm) |
| Height to Hinge Cap | 58.88" (150 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.5" (123 cm) |
| Capacity | 10.3 cu.ft. (292 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 297.0kWh/year |
| Amps | 1.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 130.0 lbs. (59 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101043753 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 7.9 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 4 |
| Freezer - Interior Height | 12.25" (31 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Capacity | 2.4 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.2 oz. |
| High Side PSI | 235.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Level Legs | 2 |
| Sound Level | 33.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










