$1,745.00
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer With Icemaker - FF1093SSIM
$1,745.00
Key Features
Large capacity
Factory installed icemaker
ADA compliant design
Frost-free operation
Adjustable glass shelves
Door storage (both compartments)
Gallon door storage
Can rack
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Large capacity
10 cu.ft. interior to meet all your storage needs
Factory installed icemaker
Forget the plastic trays and enjoy the convenience of ready-made ice in your freezer
ADA compliant design
Unit's height and control location meets guidelines for ADA compliant refrigeration
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Door storage (both compartments)
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Gallon door storage
Door rack can hold a gallon container
Can rack
Door includes curved wire racks ideal for keeping cans in place
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing it in a convenient slide drawer
Humidity gauge
Allows you to manage the humidity in the crisper drawer for optimum produce storage
Adjustable touch control thermostat (refrigerator section)
Easy electronic controls let you manage the interior temperature at the touch of a button
Adjustable freezer thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Interior LED lighting
Automatically illuminates when you open the door
Freezer shelf
Removable wire shelf included to accommodate a variety of sizes inside the top freezer compartment
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
White cabinet finish
Class white finish suits any setting
Sealed back
Space-saving convenience with easier cleanability
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.5 in. |
| Height | 59.25 in. |
| Length | 25.88 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 259.24 lbs. |
| Total of Cubes | 20.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 259.24 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 59.25" (150 cm) |
| Height to Hinge Cap | 59.75" (152 cm) |
| Width | 23.5" (60 cm) |
| Width with Door Open | 24.25" (62 cm) |
| Depth | 25.88" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.25" (120 cm) |
| Capacity | 10.0 cu.ft. (283 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 410.0kWh/year |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 130.0 lbs. (59 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078540 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Plastic |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 36.5" (93 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.75" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 20.5" (52 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 3 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 13.25" (34 cm) |
| Freezer - Interior Width | 18.25" (46 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital + Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.41 oz. |
| High Side PSI | 320.0 |
| Low Side PSI | 120.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.5" (24 cm) |
| Compressor Step Width | 19.75" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

















