24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1089PL
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1089PL








24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1089PL
Key Features
ENERGY STAR certified
Frost-free operation
Thin-line design
Large capacity
Adjustable glass shelves
Humidity controlled crispers
Stainless steel look
Gallon door storage
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
Large capacity
10.1 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Humidity controlled crispers
Twin crisper drawers offer the ideal storage conditions for produce, helping you to keep your fruits and vegetables separated
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a vertical grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Can racks
Two removable door racks perfectly sized to hold cans, jars, and other round containers in place
Adjustable touch control thermostat (refrigerator section)
Easy electronic controls lets you manage the interior temperature at the touch of a button
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable freezer thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Adjustable freezer shelf
Glass shelf with three positions allows you to adjust your freezer storage as needed
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 59.63" (151 cm) |
| Height to Hinge Cap | 60.25" (153 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 297.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 117.0 lbs. (53 kg) |
| Shipping Weight | 125.0 lbs. (57 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101087535 |
Refrigerator-Freezer
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 59.63 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 117 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.25 in. |
| Shipping Height | 64.63 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 125 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.31 lbs. |
| Total of Cubes | 21.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.31 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 60.0" (152 cm) |
| Height of Cabinet | 59.63" (151 cm) |
| Height to Hinge Cap | 60.25" (153 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 297.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 117.0 lbs. (53 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101087535 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Sound Level | 32.8 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










