24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1087B
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1087B








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer
Model: FF1087B
Description
Summit Appliance manufactures one of the industry's most extensive lines of frost-free refrigerator-freezers in unique footprints for apartments and smaller kitchens. The ENERGY STAR certified FF1087B offers over 10 cu.ft. of storage capacity in a slim fit under 24" wide and 60" high. The design meets ADA guidelines for user accessibility. This unit comes in a clean white finish with a user-reversible door swing to accommodate any space. The rear is sealed with no exposed coils for a better fit and easier cleanup. Inside, the FF1087B comes fully featured for convenient storage. The refrigerator section includes adjustable spill-proof glass shelves and two clear crispers with humidity slides for optimum produce storage. Door storage includes a large rack sized to hold gallon containers, removable half rack, covered butter rack, and two can racks to keep jars and other round containers in place. The fresh food section features intuitive touch controls and an automatic interior light. The large freezer compartment includes its own dial thermostat, two door shelves, and an adjustable glass shelf. Conveniently featured and perfectly sized, the FF1087B is the ideal choice for apartments and other smaller kitchens looking for an energy efficient refrigerator-freezer. Additional choices are available in white (FF1088W) and with a stainless steel look (FF1089PL).
Read MoreAvailable from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 60.0" (152 cm) |
| Height of Cabinet | 59.63" (151 cm) |
| Height to Hinge Cap | 60.25" (153 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 297.0kWh/year |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 117.0 lbs. (53 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101103433 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Refrigerant Type | R600a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Sound Level | 33.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









