24" Wide Top Mount Refrigerator-Freezer - FF1071W
Key Features
Large capacity
Thin-line design
Two clear crispers
Frost-free operation
Gallon door storage
ADA compliant design
Adjustable glass shelves
Full freezer shelf
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Large capacity
9.9 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
Two clear crispers
Twin crisper drawers offer the ideal storage conditions for produce, helping you to keep your fruits and vegetables separated
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Gallon door storage
Door storage includes a gallon-sized shelf
ADA compliant design
Unit's height and control location meets guidelines for ADA compliant refrigeration
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Full freezer shelf
Wire shelf includes several glide positions to best suit your storage
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Adjustable freezer thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Adjustable touch control thermostat (refrigerator section)
Easy electronic controls let you manage the interior temperature at the touch of a button
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 59.38 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 269.13 lbs. |
| Total of Cubes | 21.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 269.13 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 59.38" (151 cm) |
| Height to Hinge Cap | 59.88" (152 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 26.25" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 47.75" (121 cm) |
| Capacity | 9.9 cu.ft. (280 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 329.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101050614 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 34.75" (88 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.75" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 19.75" (50 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Freezer - Interior Height | 15.5" (39 cm) |
| Freezer - Interior Width | 18.5" (47 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.5" (42 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.48 oz. |
| High Side PSI | 201.0 |
| Low Side PSI | 103.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 9.5" (24 cm) |
| Compressor Step Width | 19.75" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














