19" Wide Refrigerator-Freezer - CP73PL
19" Wide Refrigerator-Freezer
Model: CP73PL










19" Wide Refrigerator-Freezer
Model: CP73PL
Depth : Standard Depth
Key Features
Compact size
ADA compliant design
Fruit and vegetable crisper
Door storage
Adjustable glass shelves
Stainless steel look
Cycle defrost
Black cabinet finish
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Compact size
ADA compliant design
Fruit and vegetable crisper
Door storage
Adjustable glass shelves
Stainless steel look
Cycle defrost
Black cabinet finish
Curved door racks
Interior light
Adjustable thermostat
Sealed back
Full freezer shelf
Reversible doors
100% CFC Free
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 45.0" (114 cm) |
| Height of Cabinet | 44.63" (113 cm) |
| Height to Hinge Cap | 44.63" (113 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.5" (47 cm) |
| Width with Door Open | 19.5" (50 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 19.13" (49 cm) |
| Depth with door at 90° | 36.0" (91 cm) |
| Capacity | 4.5 cu.ft. (127 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Energy Usage/Year | 327.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 61.0 lbs. (28 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076201 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 27.0" (69 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 15.5" (39 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 6 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 9.63" (24 cm) |
| Freezer - Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.37 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 15.5" (39 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.0" (10 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










