19" Wide Refrigerator-Freezer, ADA Height - CM42PLADA
Key Features
SuperFreeze function
19" Wide Compact Refrigerator-Freezer
Adjustable thermostat
Adjustable wire shelf
Freezer compartment
Manual defrost
Stainless steel look
ADA height
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
SuperFreeze function
This setting is ideal for freezing fresh foods quickly. Function overrides current thermostat controls to ensure compressor operates continuously
19" Wide Compact Refrigerator-Freezer
Slim-fitting refrigerator with freezer compartment for easy storage in hospitality settings
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Adjustable wire shelf
Rearrange the refrigerator space to fit any sized item or remove wire shelf for simple cleanup
Freezer compartment
Interior freezer compartment offers convenient storage for ice packs and ice cubes
Manual defrost
Static cooling system with no fans or warming cycles
Stainless steel look
Unit has a stainless steel-like silver finish with a vertical grain on the door
ADA height
32.25" height allows use in facilities following ADA guidelines
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Crisper drawer
Removable clear drawer ideal for organizing non-perishable items
CARB compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility to best accommodate your setting
Ice tray included
This model includes an easy-to-use ice tray
LED lighting
Automatically illuminates when you open the door for an efficient view
Door storage
Three racks allow you to store large bottles right on the door for easy access
Summer/Winter function
Enhances cooling performance year-round, adjusting operation for hot or cold environments to ensure consistent and optimal refrigeration and freezing
Specifications
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 31.88" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Width | 18.88" (48 cm) |
| Depth | 19.88" (50 cm) |
| Depth with door at 90° | 39.75" (101 cm) |
| Capacity | 3.1 cu.ft. (88 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Stainless Look |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 219.0kWh/year |
| Amps | 1.06 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 49.0 lbs. (22 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101156545 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Plastic |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 27.0" (69 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.5" (37 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 1 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 5.0" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.0" (28 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.46 oz. |
| Compressor Step Height | 7.5" (19 cm) |
| Compressor Step Width | 15.75" (40 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















