$2,265.00
30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle - BKRF18WCP
30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle
Model: BKRF18WCP








30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handle
Model: BKRF18WCP
$2,265.00
Key Features
Two full-length copper pipe handles
NIST calibrated thermometers
Frost-free operation
High/low temperature alarms
Crisper drawers
Adjustable thermostat
Door storage
Adjustable shelves
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Two full-length copper pipe handles
Naturally antimicrobial, these handles made from pure copper help to protect against microbes for added safety and cleanliness
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Crisper drawers
Clear twin crispers with humidity control
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Door storage
Keep bottles and condiments in easy reach
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Freezer shelf
Removable full-width wire shelf in the freezer compartment
Icemaker ready
Optional icemaker available. Order factory-installed or full kit for self-installation
Right hand door swing
For a left hand door swing, see the BKRF18WCPLHD
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
White exterior finish
Classic finish with a textured cabinet and color-matched handles
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68 in. |
| Length | 31.25 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 450.99 lbs. |
| Total of Cubes | 36.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 450.99 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 68.0" (173 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Width with Door Open | 30.25" (77 cm) |
| Nominal Depth | 32.0" (81 cm) |
| Depth | 31.25" (79 cm) |
| Depth with Handle | 33.25" (84 cm) |
| Depth with door at 90° | 58.75" (149 cm) |
| Capacity | 18.0 cu.ft. (510 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 404.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 195.0 lbs. (88 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101073866 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 25.25" (64 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 25.5" (65 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
| Compressor Step Height | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 25.25" (64 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










