30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF18SS
Key Features
NIST calibrated thermometers
High/low temperature alarms
Frost-free operation
Adjustable shelves
Interior light
Crisper drawers
Door storage
Gallon door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Crisper drawers
Clear twin crispers with humidity control
Door storage
Keep bottles and condiments in easy reach
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Freezer shelf
Removable full-width wire shelf in the freezer compartment
Icemaker ready
Optional icemaker available. Order factory-installed or full kit for self-installation
Stainless steel look
Doors offer the look of stainless steel complete with a horizontal grain, but the easier cleanability of a fingerprint-resistant steel finish
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 29.63 in. |
| Height | 67.63 in. |
| Length | 30 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 432.49 lbs. |
| Total of Cubes | 34.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 432.49 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 68.25" (173 cm) |
| Width | 29.63" (75 cm) |
| Depth | 30.5" (77 cm) |
| Depth with Handle | 32.5" (83 cm) |
| Capacity | 18.1 cu.ft. (513 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | CSA |
| Energy Usage/Year | 404.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 210.0 lbs. (95 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101053400 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 25.0" (64 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 25.75" (65 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 15.25" (39 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.0" (56 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online














