$2,425.00
30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handles - BKRF18PLCP
30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handles
Model: BKRF18PLCP








30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer with Antimicrobial Pure Copper Handles
Model: BKRF18PLCP
$2,425.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Two full-length copper pipe handles
Frost-free operation
NIST calibrated thermometers
Adjustable shelves
High/low temperature alarms
Crisper drawers
Gallon door storage
Interior light
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Two full-length copper pipe handles
Frost-free operation
NIST calibrated thermometers
Adjustable shelves
High/low temperature alarms
Crisper drawers
Gallon door storage
Interior light
Right hand door swing
Door storage
Stainless steel look
Adjustable thermostat
100% CFC Free
Sealed back
Freezer shelf
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 68.0" (173 cm) |
| Height of Cabinet | 68.0" (173 cm) |
| Nominal Width | 30.0" (76 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Width with Door Open | 30.25" (77 cm) |
| Nominal Depth | 32.0" (81 cm) |
| Depth | 31.25" (79 cm) |
| Depth with Handle | 33.25" (84 cm) |
| Depth with door at 90° | 58.75" (149 cm) |
| Capacity | 18.0 cu.ft. (510 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Stainless Look |
| Cabinet | Gray |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 195.0 lbs. (88 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101078007 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 40.0" (102 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 25.25" (64 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Interior Height | 15.75" (40 cm) |
| Freezer - Interior Width | 22.25" (57 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 25.5" (65 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 60.0 |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
| Compressor Step Height | 10.0" (25 cm) |
| Compressor Step Width | 25.25" (64 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










