30" Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF18B
Key Features
Adjustable glass shelves
High/low temperature alarms
Crisper drawers
NIST calibrated thermometers
Frost-free operation
Interior light
Freezer shelf
Door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Crisper drawers
Clear twin crispers with humidity control
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Freezer shelf
Removable full-width wire shelf in the freezer compartment
Door storage
Keep bottles and condiments in easy reach
Black exterior finish
Classic finish with a textured cabinet and color-matched handles
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
Icemaker ready
Optional icemaker available. Order factory-installed or full kit for self-installation
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.63 in. |
| Height | 67.63 in. |
| Length | 30 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 432.49 lbs. |
| Total of Cubes | 34.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 432.49 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 67.63" (172 cm) |
| Width | 29.5" (75 cm) |
| Depth | 31.25" (79 cm) |
| Depth with Handle | 33.25" (84 cm) |
| Depth with door at 90° | 58.7" (149 cm) |
| Capacity | 18.0 cu.ft. (510 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Energy Usage/Year | 404.0kWh/year |
| Amps | 6.0 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 210.0 lbs. (95 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101062839 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 4.25 oz. |
| High Side PSI | 300.0 |
| Low Side PSI | 140.0 |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















