28" Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF15W
Key Features
NIST calibrated thermometers
High/low temperature alarms
Frost-free operation
Adjustable shelves
Interior light
Crisper drawers
Door storage
Gallon door storage
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Frost-free operation
No-frost convenience requires no manual defrosting
Adjustable shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Crisper drawers
Twin crispers offer the perfect conditions for storing produce and other items
Door storage
Keep bottles and condiments in easy reach
Gallon door storage
Door rack is large enough to hold a gallon
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
Freezer shelf
Removable full-width wire shelf in the freezer compartment
Icemaker ready
Optional icemaker available. Order factory-installed or full kit for self-installation
Reversible doors
User-reversible door swing for added flexibility
White exterior finish
Classic finish with a textured cabinet and color-matched handles
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.63 in. |
| Length | 29.38 in. |
| Weight | 175 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 364.74 lbs. |
| Total of Cubes | 29.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 364.74 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Height of Cabinet | 61.63" (157 cm) |
| Width | 28.0" (71 cm) |
| Depth | 29.38" (75 cm) |
| Capacity | 14.75 cu.ft. (418 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Energy Usage/Year | 373.0kWh/year |
| Amps | 4.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 175.0 lbs. (79 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101053387 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Capacity | 11.01 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 2 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36 to 46ºF |
| Freezer - Capacity | 3.74 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Freezer - Temperature Range | 0 to 10ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online















