24" Wide Wide Break Room Refrigerator-Freezer - BKRF1087B
24" Wide Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF1087B








24" Wide Wide Break Room Refrigerator-Freezer
Model: BKRF1087B
Key Features
Refrigerator-freezer
NIST calibrated thermometers
High/low temperature alarms
Frost-free operation
Thin-line design
Large capacity
Humidity controlled crispers
Adjustable glass shelves
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Refrigerator-freezer
Complete break room refrigeration storage solution with top mount freezer and bottom refrigerator
NIST calibrated thermometers
Two thermometers provide an external readout of the current and high/low refrigerator and freezer temperature to the nearest tenth of a degree
High/low temperature alarms
Both thermometers include an audible alarm that can be set by the user
Frost-free operation
No-frost convenience for reduced user maintenance
Thin-line design
Limited space is no problem for our thin-line models, designed specifically for those hard-to-fit spots
Large capacity
10.1 cu.ft. interior offers generous storage in a slim fit
Humidity controlled crispers
Twin crisper drawers offer the ideal storage conditions for produce, helping you to keep your fruits and vegetables separated
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Gallon door storage
Lower refrigerator door shelf can hold gallon-sized containers
Can racks
Two removable door racks perfectly sized to hold cans, jars, and other round containers in place
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable freezer shelf
Glass shelf with three positions allows you to adjust your freezer storage as needed
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 61.88 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 117 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 274.29 lbs. |
| Total of Cubes | 22.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 274.29 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 62.0" (157 cm) |
| Height of Cabinet | 61.88" (157 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Width with Door Open | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 27.0" (69 cm) |
| Depth | 26.5" (67 cm) |
| Depth with door at 90° | 48.0" (122 cm) |
| Capacity | 10.1 cu.ft. (286 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 117.0 lbs. (53 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101107899 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 2 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 24.75" (63 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 19.5" (50 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 1 |
| Refrigerator - Half Door Shelves | 4 |
| Can Storage | Yes |
| Freezer - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Width | 17.25" (44 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Freezer - Shelf Type | Glass |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 1 |
| Gallon Door Storage | Yes |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Refrigerant Type | R600a |
| Freezer - Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Compressor Step Height | 8.5" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 19.5" (50 cm) |
| Compressor Step Depth | 7.0" (18 cm) |
| Sound Level | 33.4 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










