$9,039.96
Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker - SRBIVZBS36KCB
Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker
Model: SRBIVZBS36KCB























Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker
Model: SRBIVZBS36KCB
$9,039.96
Key Features
Panel Ready Built-in Design
Adjustable Shelves
Adjustable Freezer Temperature
Led Lighting
Internal Water & Ice Maker
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Panel Ready Built-in Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation designed to provide a custom, seamless look.
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable glass shelving.
Adjustable Freezer Temperature
Achieve the perfect cooling environment for your frozen items with temperatures ranging from -11°F to 5°F.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Internal Water & Ice Maker
Delivers fresh, filtered water discreetly within the refrigerator and up to 4 lbs of ice per day with an automatic ice maker in the freezer.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 88.5 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 470.6 lbs |
| Total of Shipping Weight | 470.6 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 83.5 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 430.6 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 500.6 Ibs |
| Total of Cubes | 40.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 500.6 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 23.3125 in. D x 83.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.31 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 83.50 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 42 |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | French Door Built-In |
| Color/ Finish Family: | Gray Exterior with Black Stainless Steel Panel |
| Hardware Color/Finish: | Champagne Bronze |
| Fridge Capacity: | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 5.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 1.1 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 584 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 3.9 lbs |
| Ice Tray Storage (lbs.): | 8.4 lbs |
| Interior Finish: | Stainless Steel |
| Product Weight (lb.): | 430.6 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 3A |
| Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 3 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










