$9,279.99
Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker - SRBIVZ30436MB
Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker
Model: SRBIVZ30436MB
















Autograph Edition 36 in. 19.6 cu. ft. French Door Built-In Bottom Freezer Refrigerator with Water Dispenser and Ice Maker
Model: SRBIVZ30436MB
$9,279.99
Key Features
Autograph Edition Series -
Custom Door Panel Finish -
Flex Drawer -
Stainless Steel Interior -
Easy-Move Door Bins -
Spacious Storage -
Water Dispenser and Ice Maker -
Simple Access Water Filter -
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Autograph Edition Series -
Enjoy a timeless look with 3 luxurious Matte Black accent handles, giving your built-in refrigerator an elegant, unmatched style
Custom Door Panel Finish -
Create a timeless look in your kitchen with a true flush installation paired with brushed stainless steel door panels that deliver superior durability
Flex Drawer -
A specialty full-width flex drawer features 4 set temperature options between 30°F and 41°F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
Stainless Steel Interior -
ZLINE’s Stainless Steel interior finish features a premium alloy of iron, carbon, and other metals ensuring optimal corrosion resistance for a durable and bold look
Easy-Move Door Bins -
Personalize your door storage with 6 stainless steel-lined glass door bins, including 2 gallon bins, that can be easily relocated to more than 40 positions to fit condiments and other tall containers
Spacious Storage -
Comfortably organize multiple grocery items inside a 14.0 cu. ft. refrigeration compartment and 5.6 cu. ft. freezer compartment — totaling 19.6 cu. ft. of interior capacity
Water Dispenser and Ice Maker -
Deliver fresh, filtered water discreetly with a water dispenser in the fridge and produce up to 4 pounds of daily ice with an automatic ice maker in the freezer
Simple Access Water Filter -
A reliable filter that eliminates impurities for crystal-clear drinking water is conveniently located above the flex drawer for replacement ease
Digital ChillControl -
An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
Adjustable Temperatures -
Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35°F to 46°F and freezer temperatures ranging from -11°F to 5°F
Soft-Shut Technology -
Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
Full-Width Pantry Drawer -
A full-width pantry drawer provides substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
Adjustable Shelves and Drawers -
Easily store larger items with 3 spill-resistant adjustable glass shelves in the fridge and 2 full-extension drawers in the freezer
Super Cool and Super Freeze Modes -
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35°F and freezer to -12°F
ENERGY STAR® Rated -
Enjoy energy savings while maintaining professional power with superior insulation and an energy-reducing cooling system
Warranty -
2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Assembly Required -
This refrigerator and its door panels and handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
Panel Ready Built-in Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation designed to provide a custom, seamless look.
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable glass shelving.
Adjustable Freezer Temperature
Achieve the perfect cooling environment for your frozen items with temperatures ranging from -11°F to 5°F.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Internal Water & Ice Maker
Delivers fresh, filtered water discreetly within the refrigerator and up to 4 lbs of ice per day with an automatic ice maker in the freezer.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 88.5 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 470.6 lbs |
| Total of Shipping Weight | 470.6 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 83.5 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 430.6 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 500.65 Ibs |
| Total of Cubes | 40.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 500.65 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 23.31 in. D x 83.5 in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 83.50 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 42 |
| Cut-out Dimensions: | 36.1875 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Matte Black |
| Hardware Color/Finish: | Matte Black |
| Fridge Capacity: | 14 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 5.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 1.1 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 587 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 3.9 lbs |
| Interior Finish: | Stainless Steel |
| Product Weight (lb.): | 430.6 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 3A |
| Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 3 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










