$3,279.99
Autograph Edition 36 in. 28.9 cu. ft. Standard-Depth French Door External Water Dispenser Refrigerator with Dual Ice Maker - RSMZW36KG
Autograph Edition 36 in. 28.9 cu. ft. Standard-Depth French Door External Water Dispenser Refrigerator with Dual Ice Maker
Model: RSMZW36KG





















Autograph Edition 36 in. 28.9 cu. ft. Standard-Depth French Door External Water Dispenser Refrigerator with Dual Ice Maker
Model: RSMZW36KG
$3,279.99
Key Features
Spacious Capacity
Dual Ice Makers
Standard Depth Design
Super Cool And Super Freeze Modes
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Spacious Capacity
Easily organize items with an 18.5 cu. ft. refrigeration compartment and 10.4 cu. ft. freezer compartment — totaling 28.9 cu. ft. of storage capability
Dual Ice Makers
Produce nearly 7 pounds of ice daily — 4 pounds in the primary in-door ice maker and 2.8 pounds in the secondary ice maker inside the freezer
Standard Depth Design
Enhance your home with a standard-depth refrigerator that complements any kitchen design with increased interior capacity
Super Cool And Super Freeze Modes
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 34°F and freezer to -7°F
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.88 Inch |
| Shipping Length | 39 Inch |
| Shipping Weight | 388 lbs |
| Total of Shipping Weight | 388 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.88 Inch |
| Depth | 34 Inch |
| Weight | 348 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 49.15 ft³ |
| Dimensional Weight | 611.07 Ibs |
| Total of Cubes | 49.15 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 611.07 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 34 in. D x 69.875 in. H |
| Product Depth (in.): | 34 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 69.88 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 48.13 |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Standard Depth Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Polished Gold |
| Fridge Capacity: | 18.54 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 10.35 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 743 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | .4 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 6.83 lbs |
| Interior Finish: | White Interior with Stainless Steel Back Panel |
| Product Weight (lb.): | 348 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 3A |
| Lights: | 8 LED (5 fridge, 1 freezer, 2 dispenser) |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










