$4,499.99
Was$4,899.95Save $399.96 (8%)
- RFMZW36CB
$4,499.99
Was$4,899.95Save $399.96 (8%)
Key Features
Adjustable Shelves
Counter-depth Design
Fingerprint resistant Finish
Rapid Chill function
Led Lighting
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable shelving.
Counter-depth Design
Create a modern look in your kitchen with a counter-depth fridge feature, designed to be flush with your countertops.
Fingerprint resistant Finish
Minimize cleaning with a durable fingerprint-resistant stainless steel finish.
Rapid Chill function
Optimize your time with Super Cool Mode, allowing for your items to cool down faster.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
Other
| Total Capacity | 21.6 cu. ft |
| Fridge Capacity | 15.04 cu. ft |
| Freezer Capacity | 6.6 cu. ft |
| Flex Drawer Capacity | 2.6 |
| Flex Drawer Temp Controls | Meat (30 degrees), Beverage (34 degrees), Deli (37 degrees), and Wine (41 degrees) |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Types | Single Ice Maker |
| Ice Amount Per Day | 4.85 lbs |
| Ice Tray Storage | N/A |
| Flowrate for Water Dispenser | .5 GPM |
| Fridge Lights | 4 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 658 |
| Voltage | 115V/60Hz |
| Amps | 3 |
| Noise Level | 43 Decibels |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 |
| Freezer Drawer Bins | 2- Pull Out Drawers |
| Mount Type | Freestanding |
| Certifications | ETL Listed, ENERGY STAR certified |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 year parts and service |
Dimensions & Weight
| Width | 35.8 in. |
| Height | 69.9 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 284.4 lbs. |
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.69 Inch |
| Weight | 284.4 lbs |
| Depth | 28.81 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.8 in. |
| Shipping Height | 74.9 in. |
| Shipping Length | 34 in. |
| Shipping Weight | 324.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.69 Inch |
| Shipping Length | 33.81 Inch |
| Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 42 ft³ |
| Dimensional Weight | 522.09 lbs. |
| Total of Cubes | 42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 522.09 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 41.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 516.41 Ibs |
| Total of Cubes | 41.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 516.41 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 28.8125 in. D x 69.6875 in. H |
| Product Depth (in.): | 28.8125 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 69.6875 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 43.19 |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Champagne Bronze |
| Fridge Capacity: | 15 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 6.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 2.6 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 658 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | .5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 5 lbs |
| Interior Finish: | White |
| Product Weight (lb.): | 284.4 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 15A |
| Door Alarm: | Yes |
| Lights: | 6 LED (4 fridge, 1 freezer, 1 dispenser) |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online

























