$4,589.99
Was$4,999.95Save $409.96 (8%)
Autograph Edition 36 In. 21.6 Cu. Ft Counter-depth French Door Refrigerator With Water And Ice Dispenser In Fingerprint-resistant Black Stainless Steel With Champagne Bronze Traditional Handles - RFMZW36BSCB
Autograph Edition 36 In. 21.6 Cu. Ft Counter-depth French Door Refrigerator With Water And Ice Dispenser In Fingerprint-resistant Black Stainless Steel With Champagne Bronze Traditional Handles
Model: RFMZW36BSCB

















Autograph Edition 36 In. 21.6 Cu. Ft Counter-depth French Door Refrigerator With Water And Ice Dispenser In Fingerprint-resistant Black Stainless Steel With Champagne Bronze Traditional Handles
Model: RFMZW36BSCB
$4,589.99
Was$4,999.95Save $409.96 (8%)
Key Features
Adjustable Shelves
Counter-depth Design
Fingerprint resistant Finish
Rapid Chill function
Led Lighting
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable shelving.
Counter-depth Design
Create a modern look in your kitchen with a counter-depth fridge feature, designed to be flush with your countertops.
Fingerprint resistant Finish
Minimize cleaning with a durable fingerprint-resistant stainless steel finish.
Rapid Chill function
Optimize your time with Super Cool Mode, allowing for your items to cool down faster.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.69 Inch |
| Shipping Length | 33.81 Inch |
| Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.69 Inch |
| Depth | 28.81 Inch |
| Weight | 284.4 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 516.41 Ibs |
| Total of Cubes | 41.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 516.41 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 28.8125 in. D x 69.6875 in. H |
| Product Depth (in.): | 28.8125 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 69.6875 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 43.19 |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Black Stainless Steel |
| Fridge Capacity: | 15 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 6.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 2.6 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 658 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser: | .5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 5 lbs |
| Interior Finish: | White |
| Product Weight (lb.): | 284.4 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 15A |
| Door Alarm: | Yes |
| Lights: | 6 LED (4 fridge, 1 freezer, 1 dispenser) |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










