$3,959.99
Was$4,299.95Save $339.96 (8%)
36in. Autograph Edition 22.5 cu. ft 4-Door French Door Refrigerator with Ice Maker in Stainless Steel with Polished Gold Square Handles - RFMZ36FG
36in. Autograph Edition 22.5 cu. ft 4-Door French Door Refrigerator with Ice Maker in Stainless Steel with Polished Gold Square Handles
Model: RFMZ36FG
















+6more
36in. Autograph Edition 22.5 cu. ft 4-Door French Door Refrigerator with Ice Maker in Stainless Steel with Polished Gold Square Handles
Model: RFMZ36FG
$3,959.99
Was$4,299.95Save $339.96 (8%)
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Specifications
Specifications
Dimensions
| Dimensions | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 43.19 |
| Refrigeration Size (Width) | 36 in. |
Details
| Appliance Category | Refrigerator |
| Color/ Finish Family | Polished Gold |
| Fridge Capacity | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 6.6 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity | - |
| Energy Consumption | 589 kWh/year |
| Flow Rate for Water Dispenser | - |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.) | 4.85 lbs |
| Interior Finish | White |
| Decibels | 45 dBA |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 15A |
| Door Alarm | Yes |
| Lights | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.69 Inch |
| Shipping Length | 34.13 Inch |
| Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.69 Inch |
| Depth | 29.13 Inch |
| Weight | 284.4 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
| Total of Cubes | 41.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online
amdirectappliances.com









