$3,959.99
Was$4,299.95Save $339.96 (8%)
- RFMZ36FCB
$3,959.99
Was$4,299.95Save $339.96 (8%)
Key Features
Autograph Edition Series -
Counter-Depth Design -
Large Capacity -
Adjustable Temperatures -
Super Cool and Super Freeze Modes -
Bright White Interior -
Dual Freezer Compartments -
Built-in Ice Maker -
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Autograph Edition Series -
Enjoy a timeless look in your kitchen with 4 luxurious Champagne Bronze modern handles, giving your counter-depth refrigerator an elegant, unmatched style
Counter-Depth Design -
Create a modern look in your kitchen with a professional counter-depth refrigerator designed to be flush with your countertops
Large Capacity -
Easily organize items with a 15.9 cu. ft. refrigeration compartment and 6.6 cu. ft. freezer compartment — totaling 22.5 cu. ft. of storage capability
Adjustable Temperatures -
Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 34°F to 44°F and freezer temperatures ranging from -7°F to 7°F
Super Cool and Super Freeze Modes -
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 34°F and freezer to -7°F
Bright White Interior -
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior counter-depth units
Dual Freezer Compartments -
Store frozen items of multiple sizes and shapes inside two separate freezer compartments, each with full-extension drawers
Built-in Ice Maker -
Easily access the automatic ice maker in the freezer, which stores up to 1.75 pounds of ice and creates up to 4.85 pounds of ice daily
Fingerprint-Resistant Stainless Steel -
Minimize cleaning with ZLINE’s smudge-proof and fingerprint-resistant 430-grade stainless steel finish
Digital ChillControl -
An ergonomic LED display allows you to quickly set temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
Dual Crisper Drawers -
Enjoy best-in-class freshness for fruits and vegetables with a pair of half-width humidity-controlled crisper drawers
Full-Width Pantry Drawer -
A full-width pantry drawer provides additional space for deli meats, cheeses, and other food items for optimal storage
Spacious Door Bins -
Store condiments, beverages, and other taller items inside 6 durable plastic bins, with 3 on each door
Dual Cooling -
Separate refrigerator and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
4 LED Lights -
Fully illuminate your appliance with 3 bright built-in LED lights in the fridge compartment and 1 in the freezer
Spill-Resistant Glass Shelves -
Comfortably organize items in the fridge on 4 spill-resistant adjustable glass shelves, 1 of which is foldable for more flexibility
Quiet Noise Level -
Enjoy peace of mind day or night with an ultra-low average noise rating of 45 decibels
ENERGY STAR® Rated -
Enjoy energy savings while maintaining professional power with superior insulation and an energy-reducing cooling system
Manufacturer Warranty -
1-year parts and labor, and a 5-year parts-only warranty on the sealed cooling system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, and filter drier
Additional Assembly Required -
This refrigerator and its door handles will ship in multiple boxes, requiring assembly upon installation
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable shelving.
Counter-depth Design
Create a modern look in your kitchen with a counter-depth fridge feature, designed to be flush with your countertops.
Fingerprint resistant Finish
Minimize cleaning with a durable fingerprint-resistant stainless steel finish.
Rapid Chill function
Optimize your time with Super Cool Mode, allowing for your items to cool down faster.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 Inch |
| Shipping Height | 74.69 Inch |
| Shipping Length | 34.13 Inch |
| Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Total of Shipping Weight | 324.4 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 Inch |
| Height | 69.69 Inch |
| Depth | 29.13 Inch |
| Weight | 284.4 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.99 ft³ |
| Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
| Total of Cubes | 41.99 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 522.01 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 35.75 in. W x 29.125 in. D x 69.6875 in. H |
| Product Depth (in.): | 29.125 |
| Product Width (in.): | 35.75 |
| Product Height (in.): | 69.6875 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 43.19 |
| Refrigeration Size (Width): | 36 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Fridge Capacity: | 15.9 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 6.6 cu. ft. |
| Energy Consumption: | 588 kWh/year |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 4.85 lbs |
| Interior Finish: | White |
| Product Weight (lb.): | 284.4 |
| Decibels: | 45 dBA |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Amps: | 15A |
| Door Alarm: | Yes |
| Lights: | 4 LED (3 fridge, 1 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 4 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty: | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online























