Bespoke Counter Depth 4-Door Flex Refrigerator (23 cu. ft.) - RF23A967535AA
Bespoke Counter Depth 4-Door Flex Refrigerator (23 cu. ft.)
Model: RF23A967535AA















Bespoke Counter Depth 4-Door Flex Refrigerator (23 cu. ft.)
Model: RF23A967535AA
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
Beverage Center
FlexZone
Wi-Fi Connectivity
Dual Auto Ice Maker
Best in-class warranty coverageo
Press or pour – water two ways
Customizable door colors
Fingerprint Resistant Finish
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Beverage Center
FlexZone
Wi-Fi Connectivity
Dual Auto Ice Maker
Best in-class warranty coverageo
Press or pour – water two ways
Beverage Center provides quick access to refreshingly cool, filtered water two ways. Choose from an internal dispenser or a built-in pitcher that automatically refills, with the option to infuse with a flavor.
Customizable door colors
Customize the design of your refrigerator with changeable door panels. Choose from a variety of colors and two finishes to create a space that fits your style.
Fingerprint Resistant Finish
ENERGY STAR Certified
Ice your way
Enjoy your favorite beverage with your choice of ice. Select from cubed ice or Ice Bites that chill your drink faster.
More space, more ways to stay organized.
With 23 cu. ft. of capacity, this spacious refrigerator is designed for convenience, offering flexibility and organization to store and access all your favorite foods with ease.
Designed for a modern, built-in look.
Flat Panel door design with easy-to-open recessed handles blends into your kitchen to give you a modern look.
Fridge to freezer flexibility
Customize your lower-right storage space to be a refrigerator or freezer. With five adjustable settings, you choose what foods to store from fruits and vegetables to your favorite ice cream.
Fresh air, day after day
Keep the air in your fridge fresh day after day with a built-in deodorizing filter. The filter reduces odor from the air in your fridge, while UV technology continuously cleans the filter itself.
Powerful cooling performance
A premium cooling system featuring three evaporators for ultimate freshness and providing precise temperature and humidity controls in all three zones to help your food stay fresher longer.
All you need to know with our guides
Flexible freshness
A flexible storage drawer that is perfect for storing meats, veggies, or cheeses at their optimal temperature with two customizable temperature settings.
Specifications
Key Features
| Ice Maker | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| Metal Cooling | Yes |
| Beverage Center | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| BESPOKE | Yes |
| Beverage Center™ | Yes |
Standard Features
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Humidity Controlled Crispers | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Filter Indicator | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Water Filter | HAF-QIN (rectangle) |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Shelves | Yes |
Refrigerator Features
| Total Bins | 6 |
| Humidity Control Crispers | Yes |
| AutoFill Water Pitcher | Yes |
| Gallon Door Bins | Yes |
| Gallon Bins | 1 |
| Shelves | 4 |
| Internal Filtered Water Dispenser | Yes |
| Spill proof shelves | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Showcase Door | Yes |
Freezer Features
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Cubed / Ice Bites |
| Interior Light | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Bins | 3 |
| Shelves | 2 |
Power
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Energy Consumption | 634 kWh/yr |
Capacity
| Refrigerator Capacity | 14.0 cu. ft |
| Freezer Capacity | 8.8 cu. ft. |
| Total Capacity | 22.8 cu. ft |
| Total Capacity (cu. ft.) | 22.8 cu. ft |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 14.0 cu. ft |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8.8 cu. ft. |
Warranty
| 1 Year | One (1) Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
| 10 Years | Ten (10) Years Parts and Five (5) Years Labor on Digital Inverter Compressor |
| 2 Years | 2-Year Parts and Labor on Refrigerator |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Awards and Certificates
| ETA Awards | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 71 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 348.3 lbs. |
| Shipping Weight | 370.4 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 370.4 lbs |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 71 7/8" H x 28 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" x 70 3/4" x 28 1/2" |
| Net Height without Hinge | 70 3/4" |
| Net Height with Hinge | 71 7/8" |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" W x 75 3/5" H x 30 3/5" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 73" H x 28 1/2" D |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 71 7/8" H x 28 1/2" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" x 70 3/4" x 28 1/2" |
| Shipping Dimensions | 38 1/4" W x 75 3/5" H x 30 3/5" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 73" H x 28 1/2" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 38.25 in. |
| Shipping Height | 75.6 in. |
| Shipping Length | 30.6 in. |
| Shipping Weight | 370.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 370.4 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 500.58 lbs. |
| Total of Cubes | 40.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 500.58 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online










