$14,039.99
72 In. 39.6 Cu. Ft. Panel Ready French Door Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispensers And Ice Makers - RBIT72
72 In. 39.6 Cu. Ft. Panel Ready French Door Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispensers And Ice Makers
Model: RBIT72

















72 In. 39.6 Cu. Ft. Panel Ready French Door Built-in Bottom Freezer Refrigerator With Water Dispensers And Ice Makers
Model: RBIT72
$14,039.99
Key Features
Panel Ready Built-In Design
Flex Drawers
Spacious Storage
Bright White Interior
Digital ChillControl
Adjustable Temperatures
Water Dispensers and Ice Makers
Soft-Shut Technology
Description
Available from AM Direct Appliances INC, serving customers throughout Illinois,Arizona, Indiana, WI.
Features
Panel Ready Built-In Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation paired with countless door panel options designed to provide a seamless look
Flex Drawers
2 specialty flex drawers feature 4 set temperature options between 30°F and 41°F, perfect for chilling wines, specialty meats, and other items for any occasion
Spacious Storage
Comfortably organize grocery items inside a built-in unit featuring 28.4 cu. ft. of refrigeration space and 11.2 cu. ft. of freezer space — totaling 39.6 cu. ft. of interior capacity
Bright White Interior
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior units featuring exceptional dual cooling technology
Digital ChillControl
An ergonomic LED display allows you to quickly change temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes
Adjustable Temperatures
Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 35°F to 46°F and freezer temperatures ranging from -11°F to 5°F
Water Dispensers and Ice Makers
Deliver fresh, filtered water discreetly from 2 water dispensers in the fridge and produce up to 8 pounds of daily ice with 2 automatic ice makers in the freezer
Soft-Shut Technology
Smooth-closing fridge drawers seamlessly open and close ensuring heavily used components are enjoyed for years to come
LED Illumination
Easily spot items inside both fridge compartments thanks to cool white LED interior lights along the walls and ceiling that illuminate when you open both doors
Full-Width Pantry Drawers
2 full-width pantry drawers provide substantial storage for fruits, vegetables, and other food items you want to keep fresher longer
Adjustable Shelves and Bins
Easily store larger items with 6 spill-resistant glass shelves and 6 door bins in the fridge compartment, as well as 4 full-extension drawers in the freezer
Super Cool and Super Freeze Modes
Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 35°F and freezer to -12°F
Dual Cooling
Separate fridge and freezer cooling systems ensure air and odors are not mixed between compartments and provide fast and efficient cooling
2 Water Filters Included
2 simple-to-replace filters that eliminate impurities for crystal-clear drinking water are conveniently located in the fridge compartments
ENERGY STAR® Rated
Enjoy energy savings while maintaining professional power with superior insulation and an energy-reducing cooling system
Installation Disclaimer
This refrigerator is two (2) separate 36-inch units that are required to be installed with two (2) 15 amp outlets and two (2) water lines installed together with the included trim kit
Warranty
2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only sealed system warranty
Panel Ready Built-in Design
Create a custom look in your kitchen with a true flush installation designed to provide a custom, seamless look.
Adjustable Shelves
Easily store larger items with spill-resistant adjustable glass shelving.
Adjustable Freezer Temperature
Achieve the perfect cooling environment for your frozen items with temperatures ranging from -11°F to 5°F.
Led Lighting
Illuminate the interior of your fridge and easily spot your items with LED lighting.
Internal Water & Ice Maker
Delivers fresh, filtered water discreetly within the refrigerator and up to 4 lbs of ice per day with an automatic ice maker in the freezer.
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 76.63 Inch |
| Shipping Height | 88.5 Inch |
| Shipping Length | 28.31 Inch |
| Shipping Weight | 754 lbs |
| Total of Shipping Weight | 754 lbs |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 71.63 Inch |
| Height | 83.5 Inch |
| Depth | 23.31 Inch |
| Weight | 714 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 80.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 1003.06 Ibs |
| Total of Cubes | 80.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1003.06 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 71.63 in. W x 23.31 in. D x in. H |
| Product Depth (in.): | 23.3125 |
| Product Width (in.): | 71.625 |
| Product Height (in.): | 83.50 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.): | 61 |
| Cut-out Dimensions: | 72.125 in. W x 25 in. D x 84 in. H |
| Refrigeration Size (Width): | 72 in. |
Details
| Appliance Category: | Refrigerator |
| Color/ Finish Family: | N/A |
| Fridge Capacity: | 11.2 cu. ft. |
| Freezer Capacity: | 28.4 cu. ft. |
| Flex Drawer Capacity: | 2.2 cu. ft. |
| Flow Rate for Water Dispenser: | 0.5 GPM |
| Ice Maker: | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.): | 7.8 lbs |
| Interior Finish: | White Interior with Stainless Steel Back Panel |
| Product Weight (lb.): | 714 |
| Decibels: | 43 dBA |
| Door Alarm: | Yes |
| Voltage: | 120V/60Hz |
| Frequency: | 120V/60Hz |
| Amps: | 3A |
| Lights: | 8 LED (6 fridge, 2 freezer) |
| Number of Fridge Shelves: | 6 |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | ETL Listed, Energy Star Certified, AB100 (also known as NSF or ANSI 61) |
| Manufacturer Warranty: | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Illinois,Arizona, Indiana, WI.

Chicago Illinois
Shop Online









